pühapäev, 16. november 2008

Peak performance

Mõni aeg tagasi kirjtasin lihtsa valemi: hoiak + tegutsemine = tulemus.
Ehk kui Sa tulemusega rahul pole, siis on kas vale hoiak või vähene tegutsemine.
Osalesin sel nädalal Swedbank makromajanduse seminaril, kus esines professor Timo J. Santalainen ettekandega "Multinational Business Strategies in Times of Turbulence."
Oma ettekandes tõi ta selle valemi edasi arenduse, mis mulle väga meeldis:
Passion (kirg, energia) + Vision (visioon, miks me midagi teeme) + action (tegutsemine) = peak performance (läbimurdev tulemus)

Kui tegutsemisest ei piisa, oled Sa vaid unistaja - Sa tead, mida Sa tahad, Sul on olemas ka kirg ja energia seda teha, kuid tegudeni ei jõua või isegi kui jõuad, siis lõpetatud ei saa ja asjad jäävad pooleli.
Kui Sa ei tea täpselt, miks Sa teed seda, mida teed, siis oled Sa töönarkomaan - Sul on kirg teha asju ja tegutsed pidevalt, kuid Su tegevustes puudub tegelik mõte ja sisu, siis ei tule ka suurepärast tulemust.
Kui Su tulemused jäävad keskmiseks ja Sa tegelikult oma tulemustega rahul pole, siis jääb väheks kirge ja energiat. Sa küll tead, miks Sa teed, mida Sa teed. Sa oled ka tegutseja, kuid tulemused jäävad keskpäraseks.

kolmapäev, 12. november 2008

Mis on õnn ja mis on õnnetus?

Mina usun siiralt, et elus ei ole midagi juhuslikku. Ka see mitte, et seda kirjatükki siin ja praegu loed. Minuni jõudis üks armas mõistujutt, mis kinnitab, et kõik mis meiega elus juhtub juhtub mingil põhjusel ja millegi pärast. Head lugemist:

"Ühes külas elas vaene mees pojaga. Neil oli hobune, kes oli nende kalleim vara. Ühel päeval oli hobune kadunud. Külaelanikud tulid mehele õnnetuse pärast kaastunnet avaldama, mees aga vastas: "kust te teate, et see on õnnetus?"
Mõne aja pärast tuli hobune koju tagasi koos terve karja metsikute hobustega. Mees sai korrapealt rikkaks. Taas tulid külaelanikud talle õnne soovima, mees aga vastas: "Kust te teate, et see on õnn?"
Kui poeg ühel päeval metsikuid hobuseid taltsutas, viskas üks hobune ta seljast maha ja poeg murdis jala. Jalg kasvas küll kokku, aga poeg jäi lonkama. Külaelanikud avaldasid mehele õnnetuse puhul kaastunnet, mees aga vastas: "Kust te teate, et see on õnnetus?".
Varsti puhkes sõda, kõik noored mehed võeti sõjaväkke ja paljud neist said lahinguis surma. Lonkav poeg aga pääses sõjaväest ja elas rahulikult oma kodus edasi."

pühapäev, 2. november 2008

Tagasiside

Kui teeme igapäevaselt oma tööd ja tegemisi, siis väga sageli saame vaid kahesugust tagasisidet oma tööle:
1. tagasiside puudub täiesti
2. tagasiside on keskendunud sellele, mis võiks paremini olla.
Kiita saab siiralt ja südamest eesti ühiskonnas ikka häbematult harva. Võiks olla palju rohkem.
Seepärast on minu tänane soovitus - küsi ise tagasisidet. Kui seda ei saa siis tuleb lihtsalt küsida.
Oktoobris täitus mul ka ilus number - olen nüüd andnud üle 100h koolitusi. :-)
Peale iga koolitust teen enda jaoks kokkuvõtte. Tutvun põhjalikult osalejate tagasiside lehtetega ja teen kaaskoolitaja(tega) täiendava analüüsi. Viimaste koolituste osalejate üldhinnang minule 4 palli süsteemis on 3,7. Olen igati avatud konstruktiivsele kriitikale ja olen veendunud, et alati saab paremini ja alati on ka minul midagi õppida. Koolitamine on juba seepärast nii lahe, et see on kõige suurem enesearendamise võimalus. Minu jaoks.
Nüüd küsisin tagasisidet ka oma kaastreeneritelt.
Kai Roer, kes on mind näinud koolitamas JCI Presenterit, kirjutab nii: " Marju is a trainer that cares for you. She will ensure that her message gets across by study your needs and requirements, adopt her skills and message to the agreed goals and make sure that everybody are able to reach that goal."

Kaaskoolitaja Eestimaalt - Elmo Puidet, kirjutas aga minu suureks üllatuseks ja rõõmuks kohe pika pika jutu. :-) Siin see on!

Marju koolitajana – särav ja jagamisele pühendunud.

Viimase viie-kuue aasta jooksul olen saanud jälgida kõrvalt Marju küpsemist koolitajana. Pisut närviliselt läbiviidud lühikoolitustest on saanud tegusad pool- ja täispäeva koolitused, Marju on saanud „asjade ülerääkijast” selleks kes annab säravate silmadega edasi oma kogemust ja kogutud teadmisi.

Sel aastal (2008) on mul õnestunud viibida ise õpilase rollis Marju koolitustel ning samuti (enda suureks rõõmuks) koos temaga valmistada ette ühte koolituste sarja ning osaleda koos teise ettevalmistuses ja läbiviimises.

Minu kogemus õpilasena:
Koolitused olid ette valmistatud väga hästi – nii slaidid kui infoedastus sinna juurde. Praktilised harjutused vahetusid teooriaga ja andsid selgelt võimaluse proovida kas asjad on nii nagu räägiti just hetk tagasi. Küsimused-vastused osad koolituses toimisid ka tegelikkuses – vastused koolitajalt olid olemas :-), samuti anti piisavalt aega koolitatavatele jagada oma kogemusi ja oma problemaatikat esitada. Koolituse järel tundsin, et mind on raputatud värskeks suhteliselt igapäevases töö- ja eluvaldkonnas ning ma leidsin ka tegelikkuses kasutamiseks mitu huvitavat asja.

Minu kogemus kaaskoolitajana:
On äärmiselt lihtne valmistada ette koolitust koos Marjuga – selline kohusetundlik inimene teeb natuke enne kõik ära kui minusugune „natuke-aega-veel-ju-on-„-persoon jõuab koolituse sisule sügavamalt mõtlema hakata :-). Ilmselgelt on ka Marju pikk töökogemus äris ja juhtimiskogemus ühiskondlikust tegevusest tulnud kasuks – tal on teadmisi tegelikust elust ja oskus neid teadmisi siduda teooriaga.
Koolituse läbiviimisel sain üle hulga aja hea kogemuse, et kahekesi koolitades oli lihtne jätta jutujärg kaaskoolitajale – Marju võttis sujuvalt teema üle ja ei tekkinud katkestusi, koolitatavate huvi ei kadunud korrakski. See toimis ka hetkedel, kus vahepeal olude sunnil tuli vahetus teha mitte kokkulepitud kohtades. Sellistel hetkedel mängib loomulikult oma osa ka see, kas mõlemad koolitajad on kogu koolituse ettevalmistamisel ja teemade arendamisel tegelikult osa võtnud või mitte, kuid peamine oli valmisolek aidata kaaskoolitajat ükskõik millisel ajahetkel. Teine hea kogemus oli, et ei tekkinud ülerääkimist – st üks koolitaja ei hakanud oma arvamusi lisama teise koolitaja esitatavale osale, kui seda just konkreetselt ei palutud. Marju suutis mulle jätta väga hea ruumi oma teadmiste/kogemuste esitamiseks .. ja ma loodan et ka mina ei hüpanud liiga palju sisse tema osadesse :-)

Marju tuhiseb:
Koolitajana on Marju teekond juba natuke kestnud, areng on kiire ja enesekindlus kasvanud. Teemade ring kasvab, samuti toimetuleku oskus ootamatute olukordadega. Julgen soovitada seda noort daami koolitama kohe praegu ükskõik kellele.

Hääd
Elmo

pühapäev, 19. oktoober 2008

Mõtteid ajajuhtimis koolituselt

Viimasel ajajuhtimiskoolitusel jäid iseseisvate harjutuste juures kõlama mõtted, et palju rohkem on asju, mida tegema PEAB. Ehk siis igasugu ootavad tööd, nädala plaanid, oma elu korrastamine läbi tegevuste prioriteetimise sai igal pool märksõnaks - seda PEAB tegema.
Mina usun siiralt, et elus on ainult 2 asja, mida tõeliselt tegema PEAB. Osajelad andsid seepeale erinevaid vastuseid - hingama peab, sööma peab, makse maksma, magama jne.
Minu meelest on need 2 asja, mida me tõeliselt tegema PEAME siin elus:
1. peab oma vanemate laps olema, ehk siis oma vanemaid me valida ei saa - millisesse riiki, millal ja kuidas sünnime ei ole meie endi teha kui juba siia sündinud oleme.
2 peab ära surema. Valikut pole, ükskord on vaja meil kõigil siit ka ära minna manala teele.
Ülejäänud asjad on meie vaba valiku all - millal, kuidas ja mida me sööme, millal magame, kas ja millal maksame makse jne. jne. Muidugi võib vaielda,et ka suremine võib olla vabatahtlik, siiski on see vaid üks valik, mida me selles elus siis enam korrata ei saa.
Ja kui need kaks PEAB valikut kõrvale jätta on kõik ülejäänud meie endi vaba tahe ja vaba valik.
Konks on siin selles, et kui oled juba midagi valinud ning millegi kasuks otsustanud, muutub see kohustuseks. Ja nüüd on Sul kaks valikut - kas nautida seda mida Sateed või üritad oma kohustustest kõrvale hiilida. Kas teed asju suure rõõmu ja pühendumusega? Või tunned kohustuste koorma raskust?
Vaata üle oma kohustused ja asjad mida tõeliselt tegema PEAB vs. mida tõeliselt teha TAHAD.
Jah võibolla asju, mis tulenevad rolliootustest (naine, mees, abikaasa, lapsevanem vms) või ealistest ootustest (koolieelik vs. koolilõpetaja), kuid enamus asju on ikkagi meie oma vaba tahe. Aeg ajalt tuleb meie teele muidugi ootamatusi ning ootamatuid ootusi ja kohustusi. "Elu käib glofimängu laulukese järgi - ilma ebatasasusteta ei oleks ka siledast murust rõõmu!" Charles Handy "Tühi vihmamantel.
Kui oled omale selle vahe (peab vs. tahan) selgeks teinud, aitab see ka kohustusi palju suurema naudingu ja rõõmuga teha. Usu mind! :-)

kolmapäev, 15. oktoober 2008

Poolas koolitamas

Olin 4. oktoobril külas JCI Silesial Poolas linnas nimega Katowice. Poolas on JCI väga huvitavas arengujärgus. Praegu on liikmeid suhteliselt vähe ja kõik nad on mehed.
Käisin seal koolitamas JCI Presenterit - kuidas teha suurepäraseid ja häid presentatsioone.
Ja kuna üks pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna, siis tänane kokkkuvõte on piltides.



JCI Presenteri avamine. Koolitatavaid on 9 ja koolitajaid 3 - peatreener Kai Roer Norrast ja Andreas Richter Saksamaalt. Koolituse avab peatreener, et siis kogu päeva kestev koolitus meile - abitreeneritele üle anda ja meid toetada.





Elav näide sellest, kuidas presentatsioonde tegemise ajal ei tohi pabertahvli taha pugeda. Kui teed presentatsioone, siis ära mitte kunagi peida ennast - ei pabertahvli, erinevate paberite taha, mis Su käes on või isegi pliiats võib olla tõkkeks Sinu ja Sinu kuulajate vahel.




Koolitatav Adam, kes oli tõenäoliselt rohkem presentatsioone ja esinemisi teinud, kui meie 3 treenerit kokku. Kui sellised inimesed on koolitusel, siis on neil alati 3 võimalust:
1. lihtsalt minema jalutada
2. istuda nurgas ja terve aeg poriseda ning toriseda
3. olla kohal, õppida ja leida uusi ivasid, ning oma kogemusi teistega jagada.
Adam valis viimase võimaluse ja tema kaasaitamisel oli see koolitus suurepärane. Ja ta ise jäi koolitusega ka väga rahule.
Mõni Adami poolt soovitatud nipp:
* kui kasutad pabertahvlit ja pead midagi kirjutama (eriti suuri arve vms), siis kirjuta need väikese hariliku pliiatsiga pabertahvli üles nurka valmis enne presentatsiooni. See jätab kuulatajatele tõeliselt hea mulje, sest nendele jääb mulje, et Sul on kõik peas.
* kui pead pabertahvlile joonistama, siis joonista samuti pliiatsiga ette. Kõik me teame kui palju on presentatsioonidel olnud kehvi ja naljakaid joonistusi. Seda on võimalik selle lihtsa nipiga vältida.
* kui kasutad powerpointi, siis on väga kasulikud klahvid: B - blind, W - white. Ehk siis saad vahepeal seinalt pildi lihtsalt ära võtta ja keskenduda näiteks vaheküsimuste vastamisele.
* nummerda kindlasti kõik powerpointi lehekülejed. Eriti kui neid on palju. Siis on väga lihtne, et kui keegi küsib midagi lõpus või vahepeal, sellele slaidile tagasi minnes vajutades lihtsalt selle lehe numbri ja enter.
Tunnistus selle aasta JCI Poola presidendile Luckas Niklinskile.












Koolituse lõpuring, kus igaüks sai oma isikliku presentatsiooni tegemise kohta tagasisidet. Kõigepealt rääkis ise kuidas ta ennast tundis ja mida teinekord paremini teeks. Siis said sõna kõik osalejad ning seejärel treenerid.
Koolitus läks suurepäraselt korda. Olen selle kogemuse üle tänulik ja õnnelik. Tegin seekord uusi mooduleid - tunne oma kuulajaid ning efektiivne presenteerimine. Ja mul läks väga hästi. Peatreenerilt sain vaid kiita ja kinnituse, et olen valmis seda koolitust ka ise peatreenerina läbi viima. Lisaks sain kutse järgmisele rahvusvahelisele koolitusüritusele - JCI Viking Weekend. Ja kui ma koolitada seekord ei soovi, siis olen oodatud kogenud koolitajate ringi, kes teistele koolitajatele ja treeneritele tagasisidet annab.

laupäev, 4. oktoober 2008

Finantsmaailm

Olen tööalaselt aastaid olnud lähedalt (siiani olen) seotud finantsmaailmaga. See on hämmastav kui palju on inimestel unistusi, kuid nad ei pane neid kirja. Kui pannakse isegi eesmärgiks, millist töökohta ma tahan või siis nn. uue aasta lubadused (mis tavaliselt lubadusteks jäävadki), siis millised on Sinu finantseesmärgid ja kuidas sa soovid elada, kirjutatakse üles juba märksa vähem. Minu soovitus on selge ja lihtne – pane kirja, kui palju sa tahad, et sul raha oleks. Milliste mugavuste ja omadustega elupaigas tahad oma elu mööda saata? Kuidas igapäevaselt punktist A punkti B jõuda? Millise hariduse tahad anda oma lastele? Millist elu Sa ise tahad elada – kui palju reisida, lõõgastuda ja puhata?
Jah raha annab meile elus teatud vabaduse ja võimaluse. Nüüd võib hea lugeja irooniaga mõelda, et leidis ka aja – majandussrutise ajal oma finantsunistusi kirja panna, kui igakuised kulutused järjest tõusevad, pangalaen kasvab ning majandussurutise kohta tuleb järjest hirjutavamaid teateid. Mulle väga meeldib Warren Buffeti ütlus – "Mõõn on väga hea, siis näeb kohe ära kes alasti ujub." Ja täpselt nii ongi. Kui on mõõn, saad kohe aru, kes on asjatult riske võtnud ja kes avalikkuse ees häbenema peaks. Aga alasti ujumine heas seltskonnas võib olla väga ahvatlev, kuid siiski pöörduda uskumatult piinlikuks olukorraks. Nii on ka Sinu rahakotiga. Kuidas oled oma kulutuste prioriteedid seadnud? Kas julged seda iseendale ausalt tunnistada, et käitud oma rahaga mõistlikult? Või oma kaasale? Julged tutvustada oma igakuist eelarvet saalitäiele inimestele tuttvumiseks ja õppimiseks?
Olen praegu Frankfurdi lennujaamas ja teel Poolasse koolitama! Olen sel aastal juba 5ndat korda lennureisil ja see ei ole veel viimane. Alati kui vaatan jalutades lastega lennukeid üle lendamas (see on neile nii põnev, eriti pimedas) mõtlen ja soovin, et ma tahaksin olla seal lennukis. Ole ettevaatlik ja hoolas oma soovidega, sest need kipuvad täide minema! Nii on see ka minu sooviga rohkem reisida – vahest võib see olla ka väga väsitav ja meeletult aega nõudev.
Siin Frankfurdi lennujaamas on üks tore kohvik ja nende jootraha küsimise purgike tõi mulle naeratuse näole ja inspireeris seda kirjatükki kirjutama. Nende tipi küsimise purgi peale ei olnud kirjutatud – TIPP või lihtsalt jootraha või meelehea. Sinna oli kirjutatud – MINU PORSCHSE KOGUMISKARP :-) ja MINU UUTE PRADA KINGADE SÄÄSTUKARP :-). Ja teenindaja ise oli üliarmas. Ma tõesti usun, et ta saab oma Porsche raha varsti kokku!
Esiteks paneb Sind soovide üles kirjutamine tõeliselt prioriteete seadma – mis on see mis sa tõeliselt soovid ja igatsed. Teiseks lähevad need soovid varem või hiljem täide. Või igast kokkukorjatud ja säästetud pennist võib saada ükspäev Porche! Ehk siis – iga väikene asi võib kokkuvõttes tähendada midagi suurt ja olulist.
Pane oma soovid kirja! Aga ole hoolas, sest need lähevad täide!
Veel armsam kui see vallatu soov on Sul kogu aeg nähtaval läbipaistvast klaasist purgi peal. Rõõmsalt ja optimistlikult! :-) Purki pane regulaarselt oma peenraha ja metallid. Nii tore on vaadata kuidas purk järjest rohkem täis saab.

teisipäev, 16. september 2008

Koolitus Leedus

Olen tagasi Leedust. Väsinud ja kogemusega väga rahul.
Reedel oli JCI Presenter, mida mul oli au koolitada koos Jean Gongapsevas (the JCI Lithuania VP of Communication) ja peakoolitaja Kai Roer´iga.
Minu kohustuseks oli kogu koolituse (koosnes 5 moodulist) läbi viia 3 - Erinevad presentatsiooni tüübid, presentatsiooni sisu ja võimaluste kasutamise ning osalejate presentatsiooni tagasiside moodulid. Koolitatavad pidid kogu koolituse ajal ise pidevalt lühikesi presentatsioone tegema ja fantastiline oli näha kuidas nad terve päeva jooksul arenesid ja järjest paremini esinesid.
Mulle oli see esimene kogemus teha JCI ametlikku koolitust. Häiris see, et ei saanud ise väga palju improviseerida ja pidi koolitama etteantud juhiste järgi. Põhjus on väga lihtne, see koolitus peab ülemailmselt olema sama kvaliteediga ja sama moodi läbiviidud, ükskõik kas koolitus ise toimub siis Aafrikas, Aasias või kus iganes mujal. Samas oli see ka hea ja andis teatud kindlustunde koolituseks.
Ma ise õppisin sellelt koolituselt seda, et isegi kui koolitatavad on väga erineva tasemega (oli professionaalseid koolitajaid ja täiesti algajaid) on ikkagi igaühel midagi õppida.

Teisel päeval tegin JCI Leedu aastakonverentsil koolitust "how to rule your mails before they rule you". See on Katrin Aedma loodud koolitus. Ja kuna olin seda varem JCI Eurokonverentsil teinud, siis paluti just seda koolitust.
Koolitus läks hästi ja tagasiside oli igati positiivne. See on nii hea tunne, kui peale koolitust tuleb keegi osalejatest Sinu juurde ja ütleb - ma tõesti õppisin väga palju.
Seekord oli osalejate seas ka noormees, kes väitis, et saab iga päev 1000 emaili. Tema osalemine oli väga väärtuslik - ta jagas väga palju häid kogemusi ja mõtteid, kuidas oma emaili suhtlust efektiivsemaks muuta.
Siinkohal mõned soovitused osalejatelt, kuidas oma emaili suhtlust efektiivistada:
* kirjuta ise lühikesi kirju
* pikema kirja puhul eralda mõtted erinevateks lõikudeks
* nummerdada emailid, mis on näiteks ühe projektiga seotud
* kasuta erinevaid emaili aadresse, erinevate eesmärkide jaoks
* vaata oma emaile intuitsioonist lähtuvalt ja kui tundub tähtsusetu kustuta ilma läbi lugemata
* pane outlookile automaatne filtreerimise süsteem.

Kogu üritusest on Kai ka oma blogis väikese ülevaate teinud.

neljapäev, 4. september 2008

Koolitus Poolas

Jeee!
Sain just kutse JCI Poola Aastakonverentsile koolitama.
Mul on nii hea meel ja ma olen nii õnnelik!
Tule minuga Poola konverentsile!

reede, 22. august 2008

Koolitus Leedus ja blogisoovitus

Niisiis on lootust, et mai kuust edasi lükatud JCI Presenter saab Leedus nüüd septembris lõpuks teoks. Presenter on koolitus kõigile neile, kes soovivad hästi esineda ning ettekannet teha. Kuidas teha meelejäävat presentatsiooni - see on põhiküsimus, millele see koolitus vastab. Koolitus on ametlik JCI poolt välja töötatud kooltus ja esimene aste JCIs koolitajaks õppimise teel.
JCI Presenteri peakoolitaja (kes ise ei koolita vaid juhendab abikoolitajaid) on Kai Roer Norrast. Kail on tehtud oma treeningblog.
Kui soovid ennast koolitajana edasi arendada on hea vahepeal sinna kiigata ja ideid saada.

kolmapäev, 20. august 2008

Lülita autopiloot välja!

Erinevate uuringute andmetel teeme me oma igapäevaseid asju 85% ulatuses automaatselt.

Avad hommikul silmad ja autopiloot läheb käima.

Sa ei mõtle sellele, mida Sa teed ja kuidas teed, kuid kõik tegevused saavad justkui tehtud - hommikused toimetused, kohvi, võileib, autosõit, töö alustamise rutiinid jne. jne.

Autopiloot ei lase meil märgata väikesi imesid meie ümber. Ta ei lase välja tulla Sinu sisemisel lapsel, kes rõõmsalt jookseb lompides ning naerab südamest.

Autopiloot ei lase Sul saavutada suuremaid eesmärke. Autopiloot on eelarvamuste ja paradigmade küüsis ning näeb võimaluste asemel vabandusi.

Proovi oma autopiloot välja lülitada. Kasvõi üheks päevaks!

Alusta juba hommikut täiesti teist moodi. Kui armastasid siiani viimase hetkeni magada, siis nüüd ärka tunnike varem. Tee endale parim hommikusöök parimate nõudega. Sõida tööle teist teed pidi. Tunne iga tegevuse juures, mis Sa teed õnnetunnet, heaolu ja rõõmu.

Kui Sa pole mistahes tulemuse või olukorraga rahul oma elus, siis mõtle kuidas sinna jõudsid. Kas reageerisid autopiloodil olles? Milline on Sinu enda suhtumine ja hoiak?

Sündmus (olukord, situatsioon) + meie hoiak (vastureageering, vastus) = Tulemus

Kes matemaatikat natukenegi õppinud, see saab võrrandist imelihtsalt aru, et tulemust saab mõjutada vaid meie enda hoiakute ning suhtumise kaudu. Kui Sa ei saa muuta maailma (sündmust, olukorda, situatsiooni), siis saad muuta oma suhtumist.

esmaspäev, 11. august 2008

Meenutusi Eurokonverentsi koolituskogemusest

Olen tahtnud juba mõnda aega kirjutada siia ka lähemalt oma koolituskogemusest JCI Euroopa konverentsilt.
Koolituse nimi oli "How to rule your mail before it rules you!". Lahtiseletatult siis seda, et kuidas oma igapäevase suure meilihulgaga toime tulla ja kuidas selle pealt oluliselt aega kokku hoida. Aega ennast muidugi kokku hoida ei saa, aeg on katkematu jada mida ei saa venitada kokku lahku. Küll saad muuta oma tegevusi ajas, et oleksid ise rõõmsam, puhanum ning saaksid teha asju mis Sulle tõeliselt meeldivad ning teha tahad.
Koolituse on välja töötanud Katrin Aedma ja ma olen talle väga tänulik võimaluse eest tema asemel seda koolitama minna.
Koolitust ette valmistades oli minu enda kõige suurem äratundmine väga lihtne nõuanne - kui oma meili kirjutad, siis kirjuta sinna täpselt millist vastust ning millal ootad. Väga lihtne on ju lisada kirjale - ootan Sinult arvamust esmaspäevasel koosolekul või palun Sinult vastust nädala lõpuks. Ja see töötab!
Kui seda lihtsat nõuannet mitte järgida, siis väga sageli peale meili saatmist hakkad vastust ootama ja kui seda ei tule, siis üldse mõtlema - kas mu meil saadi kätte. Kõige totakam on veel helistada - kas sa said mu meili kätte. Mõtetult ajakulukas!
Koolitatavatele meeldiski kogu koolitusest 13 lihtsat, konkreetselt ja kohe rakendatavat nõuannet kuidas oma meilindusega efektiivsemalt toimetada. Kõige raskemini rakendatavaks peeti nõuannet nr. 7: "Loe igat meili vaid üks kord!"
Lihtne soovitada, sageli raske rakendada. Kuid seda on väga kerge rakendada kui oled järginud nõuannet nr. 1: "Meilidega tegelemiseks võta endale konkreetne aeg." Kui Sul on oma aeg meilidega tegelemiseks, siis see välistab olukorra kus nendega tegelemine jääb pooleli ja pead selle juurde tagasi pöörduma. Tõenäoliselt on igaüks mõelnud, et jah mul on 5 min aega - ma vaatan korraks oma meilid üle. Ja siis ei saa arugi, kuhu see tunnike või pool jälle kadunud on ja tegelikkuses pole jõudnud ikka korralikult vastata, arhiveerida või pooleliolevate meilide kausta tõsta. Tegelikkuses on ikka väga vähe neid töökohti, kus meilidele reageerimist koheselt oodatakse. See lihtne nõuanne aitab Sul palju rohkem keskenduda süvenenumalt teistele tegevustele.
Katrin on kirjutanud meilindust põhitõdedest lihtsa ja hästi rakendatava raamatu "Virtuaalse suhtlemise kultuur". Soovitan soojalt!

teisipäev, 5. august 2008

Göteburis koolitamas


Tulin paari päeva eest Göteburist koolitamast. Ja olen veel nii ülevas meeleolus kogu sellest kogemusest. Mul õnnestus saada koolitama JCI Euroopa akadeemia outdoor päevale. Tahtjaid oli 2 korda rohkem, kui koolitama võeti. Kuid mul olid head soovitajad – Lars Hajslund ja Dave Synaeve, olen neile tõeliselt tänulik. Sest kogemus on väga võimas.
See polnud vaid tühipaljas koolitus, vaid oli koolitus ka koolitajatele. Läksin kohale 3 päeva varem, et 2 täispikka päeva ette valmistada. Jagasime oma koolitajate meeskonnaga (8inimest) kogemusi, harjutasime, saime oma koolituse kohta tagasisidet ning harjutasime jälle. See kui saada tagasisidet teistelt koolitajatelt on ikka midagi muud, kui osalejate tagasisidest õppida. Lisaks veel tagasiside indoor koolitajatelt – 7 inimest, kogenud treenerid ja tunnustatud liidrid.
Koolitatavaid oli kokku 75, üle Euroopa, igast riigist 2-3 inimest. Need inimesed peaksid olema järgmise aasta kohalike kodade presidendid ja nii saavad nad JCI Euroopa Akadeemias 5 päeva koolitust – inimeste juhtimisest, meeskonnatööst, eesmärkide seadmisest jne. jne.
Meie outdoor day oli vaid üks pikk päev sellest Akadeemiast. Me olime kehastunud muinaspõhja mütoloogia jumalateks. Mina olin IDUNN, kes hoidis kuldseid õunu, mis jumalaid noorena hoidis. Ja iga meeskonna harjutuse juurde käis legend. Niisiis, et jumalate meelehea ära teenida tuli osalejatel võtta hiiglase Mimiri koopa allikast imevett; läbida hädaohtude reis, et ravida õhus olevat pimestavat haigust;, päästa trollide ja jumalate võitlusväljalt oma liider, reis veel mao juurde, et saavutada igavest õndsust; ehitada käepärastest vahenditest redel lindude juurde kelle juures näeb kogu maad; läbida jumalate elupaigani Asgaarini viiva tee keerdkäigud.
Igale harjutusele järgnes sama kaua ka analüüs. Kusjuures me olime enne 2 päeva õppinud, kuidas seda teha. Kuidas küsida selliseid küsimusi, et osalejad ise räägiksid oma mõtetest, tunnetest, mida nad õppisid ja kuidas nad seda rakendama hakkavad. Olin neid kõiki harjutusi varem teinud, kuid see müstika ja salapära lõi hoopis teistmoodi aura.
Ma õppisin sellest kogemusest väga palju.
Nii palju, et kõigile rahulolevatele klientidele kellele olen meeskonnatöö koolitusi teinud tahaks kohe koolituse uuesti teha.
Ma sain ka väga palju väga head tagasisidet. Kõik osalejad olid jaotatud 7 gruppi, iga grupiga käis kaasas ka üks sisekoolitaja, kellelt siis oma oskuste ja tegude kohta pärast tagasisidet sai. Mul oli võimalus kohtuda 5 erineva grupiga ja nendest 3 ütles, et ma olin kogu päeva parim koolitaja. Sören Ellegaard soovitas mind järgmiseks aastaks meeskonnatöö pea koolitajaks. Söreni näpunäidetest ja nõu annetest oli ka kõige rohkem õppida. Sören on minu jaoks suur eeskuju. Tal on Taanis oma koolitusfirma TRAIN, mis ka juba Inglismaale ja Venemaale laienenud. Ta on käinud ka 5 aastat tagasi Eestis koolitamas ja tema koolitust mäletatakse ning meenutatakse siiani hea sõnaga. Eks seda näitavad elu keerdkäigud, kas mul on võimalus järgmine aasta seal peakoolita olla.
Kirjutan sellest kogemusest kindlasti veel. Praegu on see kõik veel liialt värske!

pühapäev, 8. juuni 2008

Iseendale antud lubadused!

Lõppenud on JCI Euroopakonverents.
Pean tunnistama, et veel nädala alguses otsisin võimalusi ja vabandusi, kuidas oleks võimalik sellest antud lubadusest välja vingerdada, et teha konverentsil koolitust. Olin terve eelmise nädala haige ja ei suutnud muust mõelda kui magamisest. Seega ei jõudnud ka ettevalmistada nii nagu oleksin tahtnud. Koolitada rahvusvahelisele seltskonnale ja võõras keeles on teistmoodi väljakutse.
Ma lõpetasin vabanudste otsimise ja otsisin edasi võimalusi. Ja leidsin need!
Koolitusetingimused olid väljakutsuvad - suur ruum, mis eraldatud väikeste läbikostvate vaheseintega. Iseenesest oli see isegi positiivne, sest nüüd tehakse konkreetne reeglistik, millele üks korralik koolitusruum peab vastama.
Ma viisin oma koolitatavad õue. Ilm oli ilus, hommikul oli mõnus soe tuuleke ja päike polnud veel liialt kuum. Pabertahvlil paberid küll kippusid vahepeal ära lendama, aga kogu see vahetus oli seda väärt. Koolitus läks igati korda! Osalejaid oli 40 ringis, mitmed tulid pärast hea koolituse eest isiklikult tänama.
Tegelik tänu läheb muidugi Katrin Aedmale, kes koolituse kokku pani ja mulle selle võimaluse andis! Aitäh Sulle Katrin!
Täna viimasel konverentsi gala peol ühe kodalasega koolitusest mõtteid vahetades vahendas ta mulle ühelt koolituselt väga olulise mõtte - "Sinu eneseusk sõltub kõige rohkem sellest, kuidas Sa suudad täita iseendale antud lubadusi!"
Jah see peab igati paika. Kui suudad ennast kokku võtta, ennast ületada ja teha mida Sa iseendale lubasid (teistele antud lubadused on siin isegi väiksema tähtsusega), siis eneseusk kasvab!
Ja tunne on nii hea!

esmaspäev, 5. mai 2008

Teha kõike ja palju või hoopis vähe ja pühendumusega?

Kas tead, et on olemas selline liikumine nagu SLOWDOWN. Propageerib seda, et kui midagi teed, siis peab see olema ka väärt tegemist, et teha seda aeglaselt ja mõnuga. Ja et ületöötamine ning liiga paljude ülesannete seadmine näitab tegelikkuses moraalset nõrkust.
Ka mina ise olen selle läbi teinud ja elanud. Tean et selline eluviis pole tegelikkuses krossigi väärt!
Kui soovid aega efektiivsemalt kasutada, siis tee sarnaseid tegevusi ühel ajal ja ürita vahel teatud tegevusi üheaegselt teha. No see viimane pidi naistel veidi paremini välja tulema kui meestel.
Kuigi näiteks eelmisel nädalal tuli mulle Estonia teatri ees jalutades vastu noormees, kes samal ajal teed ületades ka küünetangidega endale maniküüri tegi. Päriselt!
No selline tegevus võib küll ajaliselt efektiivne olla, kuid ka võib juhtuda, et suhteliselt ebatervislik.
Mnjah. Ma ise sõitsin täna autoga kesklinna, ning ummikus õlitasin oma küüsi. Ise ülirõõmus oma ajavõidu üle.
Laste saamine tähendab tohutud tohuvapohu ajaplaneerimise seisukohast. Esiteks on tänapäeval võimalik planeerida perekonda. Mille kohta käib kena lause, et kui inimene planeerib siis Jumal naerab. Ehk siis aja planeerimise ja efektiivse kasutamise seisukohast on lastega seonduv nende eostumise hetkest kuni eani X täiesti planeerimatu. Ja see õpetab aja efektiivse kasutamise kohta nii mõndagi. Eks kõige paremini õpetabki elu ise, kes ainult õppetunde vastu võtta viitsib. Ja kes ei viitsi, eks sel korduvad need õppetunnid ikka uuesti ja uuesti. Samad mustrid, samad olukorrad, samad situatsioonid…

Tegelikkuses on neid asju ikka väga vähe, mida on mõistlik üheaegselt teha. Väga sageli üritavad inimesed telefoniga vestelda ja emaili üheaegselt kirjutada. Lõppkokkuvõttes ei tule kumbki hästi välja. Minul kaasa arvatud.
Mõni tõeliselt hea asi, mida üheaegselt teha:
· Äärmiselt mõnus on kasutada vahetevahel ühistransporti või siis liikuda jala punktist A punkti B. Sageli on see ajasäästlikum, värske õhk ja liikumine on tervisele veel kasulik ka. Kasutades liikumiseks rongi on väga mõnus kasutada seal veedetud aega lugemiseks, mida autoroolis kuidagi teha ei saa.
· Teha trenni koos perega või sõpradega. Näiteks meil on kombeks saanud terve perega rattaga sõita. Kaks pisikest on tagaistmel oma rattatoolis ja emme-issi väntavad. Äärmiselt tore perekondlik koosveedetud kvaliteetaeg ning ka oma tervise eest hoolitsemine, väikeste laste kõrvalt on pea võimatu trenniaega leida.
· Kaasa lapsed kõikvõimalikesse tegemistesse, mis kodus toimetamist vajavad. Nad on tegelikkuses nii tänulikud selle suhtlemise ja tähelepanu eest, ning tulevad hea meelega appi.

Kui Sul on aga midagi käsil ja Sind segatakse teise tegevusega, siis on äärmiselt ebeefektiivne seda katkestada. Sest teadulikult on tõestatud, et kui pöördud tagasi oma endise tegevuse juurde läheb uuesti süvenemiseks vähemalt 15 minutit, ning ka katkestuse tõttu on Su IQ pea 10 punkti võrra langenud (see on rohkem kui narkootikumi tarbimisel). Ja igasugused katkestused moodustavad meie igapäevasest kontoritööst tavaliselt pea 2h! Kogu info nende viidete kohta pärineb Ardo Reinsalu raamatust “Praktiline ajajuhtimine”. Aitäh Sulle Ardo selle kingituse ja pühenduse eest raamatusse. Oled valmis kirjutanud väga väga hea ja kasuliku raamatu! Respect magnifico!
Seepärast on ülioluline, et Sul oleks (mul on ) pooleliolevate asjade list – mis tehtud ja mis teoksil, mis tegemist ootavad.

pühapäev, 27. aprill 2008

Ootavad väljakutsed

Olen järgisel 3 kuul koolitamas 3 korda väljaspool Eestit:
17 mail Vilniuses olen abikoolitaja koolitusel JCI Presenter
6 juunil JCI Eurokonverentsil koolitan teemal "How to rule your meil before it rules you"
30 juuli - 3 augustil olen Göteburis JCI Euroopa Akadeemias outdoor treeningute treener.

Väljaspool Eestit koolitada ja veel võõras keeles on minu jaoks uus väljakutse. Ja väljakutsed meeldivad mulle väga!
Ootan seda väljakutset ja võimalust väga!

Kui Sa midagi väga soovid, siis ära jäta seda enda joaks ainult soovunelmaks.
Istu maha, vaata enda sisse ja sõnasta need soovid konkreetseks eesmärgiks.
Usu, mind need eesmärgid hakkavad siis enda elu elama ja jõavad ise Sinuni!

Sügiseks on kokku lepitud juba pea 60h koolitusi!
Sedakorda siin omal armsal Eestimaal. Iga koolitus on ka iseenda jaoks õppimise koht, olen tõeliselt rõõmus kõikide võimaluste eest!

neljapäev, 24. aprill 2008

Juhi oma energiat!


Meil kõigil on kasutada päevas 24h. Me võime osata seda suurepäraselt kasutada ja oskuslikult oma aega planeerida, kuid sellest pole suurt tolku kui me ei juhi seejuures oma energiat.

Energia juhtimine on tunduvalt olulisem, kui aja juhtimine.

Sest aja hulk on piiratud. Energia hulk pole Sinus eneses kunagi piiratud, see on praktiliselt piiramatu.

Kui teed midagi tõelise pühendumisega ja positiivse energiaga annab see justkui iseenesest tiivad, tunned tõelist sisemist tõuget ja innustust. Asjad mida tõeliselt teha naudid ei võta energiat vaid annab Sulle energiat juurde!

Kuidas seda siis saavutada?

Võin kirjutada vaid sellest, mis ma siiani teinud olen:

* keskendu konkreetselt tegevustele mida Sa tõeliselt teha tahad ja Sulle teha meeldib

* suurenda nende tegevuste arvu, mis Su ellu positiivset energiat toovad (tihedalt seotud eelmisega)

* oma eesmärke, mis Sind heas mõttes hulluks ajavad (NB eesmärk on paberil sõnastatud, saavutatav, amitsioonikas ja mõõdetav, kirja panemata eesmärk on ainult soov)

* energia peab olema ka tasakaalus - nii vaimne kui füüsiline energia. Kui veedad 8h päevas kontorilaua taga siis austa ka oma keha ja enesetunnet, ning liiguta ennast.

* tee midagi, mis Sulle siiani on võimatuna tundunud - mina näiteks olen see nädal iga hommik tõusnud kell 5.50 ja läinud õue jooksma. Terve päev on kohe energiast tulvil.

* elimineeri kõik tegevused, sündmused (vahel ka inimesed) mis Su ellu negatiivset energiat toovad. NB! See ei tähenda kohustustest vabanemist.


* tee iseendas inventuur ja mõista kuidas Sinu energia kõige paremini taaastub ja muuda see tegevus siis endale rituaaliks.


Usu mind, õige pea märkad iseendas positiivseid muutusi!
Olen projekti "teeme ära 2008" finantsjuhi abi. See on imetlusväärne - juhtgrupis on 77 inimest, üle Eesti üldse kokku 351 inimest, kes kõik töötavad selle nimel, et Eestimaa puhtaks saaks! Millise entusiasmi ja innuga nad seda teevad. Tegu on Eesti kõigi aegade suurima logistika ülesandega ja kõige suurema meediakampaaniaga. Ja inimesed on juba kuid töötanud iga päev pea poole ööni, omast vabast ajast ja tahtest. Tegu ei ole üldsegi mittegi kerge ülesandega.
Selline entusiasm on nakatav! Tõeline respekt ja kummardus projekti algatajatele!

teisipäev, 25. märts 2008

Lahendame probleemid loovalt


Kui ma käisin JCI Desingeri koolitusel Helsinkis, siis oli mul esmakordsalt võimalus näha koolitamas Rune Kiilstofte, kes oli meie koolituse peatreener.
Rune on koolitajana siiras. Ta oskab kaasakiskuvalt rääkida ja väga häid näiteid tuua. Ta oskab teha koolitusest elamuse, kuid samas ei mängi ees tola.
Rune on taanlane, kuid elab Norras. Ja ta rääkis meile hommikusöögilauas loo, kuidas ta kasutas loovat lähenemist, et lahendada probleem.
Rune hobiks on sukeldumine. Ja Norra jäämerre tulevad kord aastas vaalad, keda kutsutakse tapja vaaladeks. (killer whales). Ja Rune unistuseks oli minna tapjavaaladega koos sukelduma. See teenus on täiesti olemas, kuid see on ka väga kallis. Niisiis otustas Rune, et ta lahendab selle probleemi loovalt. Ta pakkus erinevatele ajakirjadele Taanis ja Norras, et peale sukeldumist kirjutab ta selle elamuse ja kogemuse kohta artikli nende ajakirja. Kuid raha soovis saada enne sukeldumist. Sellega polnud paraku keegi nõus. Siis kirjutas ta artikli valmis, otsis sõbralt illustreerivad pildid ning pakkus uuesti seda lugu ajakirjadele müüa. Ja see lugu ilmuski nii Taani kui Norra suurimas meesteajakirjas, tervelt 6lk loona.
Ja Rune tegi oma unistuse teoks. Ta on käinud sukeldumas endast mitu mitu korda suuremate elus olenditega vee all ning sealt ka täiesti tervelt tagasi tulnud. Selleks, et seda teha tuleb ka nende hiigelsuurte loomade hingeelu tunda ja igaüks nendega kontakti ei saa ja sukeldumine tuleb ära jätta.
Rune lähenes oma unistuse täitmisele loovalt ja sai elamuse terveks eluks!
Millal Sina oma unistused teoks teed?
Või lükkad seda aina edasi, kinnitades, et kui tuleb õige aeg, küllap ma siis teen ja tegutsen ja olen .....?
Unista suurelt, Sa oled seda väärt!
"I like Thinking Big. If you're going to be thinking anyway, you might as well Think Big." -- Donald Trump

laupäev, 22. märts 2008

Ründa või põgene ?

Mõtteid Kimmo Toivakka koolituselt "Kaitsereaktsioonid suhtelemisel" JCI Kevadkonerentsil Raplas 15.03.2008.

  • Me lähme kaitsereaktsiooni, sest võtame tekkinud probleeme ründena meie isiksusele, me oleme ärritatud või häiritud. Või on see seotud hirmuga. Kaitsereaktsioon on alateadlik, Sa ei otsusta seda teadlikult – see lihtsalt juhtub nii.
  • Kaitsereaktsioonis inimene tavaliselt süüdistab teisi ja tekitab ärritava atmosfääri, kuigi ise seda ei teadvusta. Ta näeb probleemina teisi inimesi ja kõike must – valgena. Kaitsereaktsioonis inimene on kurt selgitustele.
  • Põhilised kaitsereaktsioonid on põgenemine või ründamine. Kui Su loomuses on rünnata, siis ründad iga kord probleemide korral ja ka vastupidi – kui Su loomuses on põgeneda, siis võimalusel Sa ka põgened.
  • Kaitsereaktsiooni tõmbunud inimene kaotab oma usaldusväärtuse. Vestlused jooksevad ummikusse. Fookuses on iseenda „päästmine”, mitte lahenduse leidmine. Sinu kaitsereaktsioonid on need, mida Sinu sõbrad Sinus vihkavad. Ja Sa vihkad oma sõprade kaitsereaktsioone.
  • Näiteid kaitsereaktsioonidest: huumorisoone kadu; IQ langus; suur vajadus tõestada oma õigust; soov, et Sulle jääks viimane sõna; lõputud selgitused; „vaese mina” mängimine; eitamine; sarkasm; ülikriitilisus; reeglid ei kehti mulle; süüdistamine; segaduses olemine; äkitselt väsinud või unine; liiga lahke olek; ründamine; ebasobiv naer; liig kiire järelduste tegemine; liiga kiire rääkimine jne...
  • Kaitsereaktsioonide tulemuseks on: nõrk või vale kommunikatsioon, arendusprojektid surevad välja, olulisi kuid tundlikke teemasid välditakse; koosolekud ei too tulemusi; väga halb atmosfäär; vead ja valed juhtuvad; keegi ei võta vastutust; samu asju arutatakse üha uuesti ja uuesti.
  • Seega jälgi oma käitumist, mis on Sinu peamised kaitsereaktsioonid ja tee nendest reaktsioonidest oma sõbrad, et nad oleksid Sinu hoiatussignaalid Sulle.
  • Mida teha kui oled kaitsereaktsioonis? Ära iial süüdista ennast ega tee endale etteheiteid. Teadvusta see endale. Lõpeta negatiivne mõtlemine, kontrolli üle oma oletused, vaata probleemi distantsilt ja võta see siis uuesti ette.
  • Kui suheldes läheb vastaspool kaitsesse, siis on väga suur tõenäosus ka ise kaitsereaktsiooni tõmbuda!
  • Oluline on TÕELISELT kuulata, olla teadlik oma kaitsereaktsioonidest ja kasutada neid enda aitamiseks.

pühapäev, 9. märts 2008

Kuidas võtta vastu tagasisidet?

Paljudel puhkudel on väga raske anda tagasisidet.
Tagasiside andmisel põrkame sageli barjääride vastu, tekitab trotsi ja halvakspanu.
See kuidas anda hästi tagasisidet aga teine kord.

Täna tahaksin kirjutada hoopis teemal - kuidas vastu võtta kriitikat, ettepanekuid ja tagasisidet tööle, kokkulepetele, käitumisele, koolitusele jne. Ehk siis kui Sulle antakse tagasisidet – kuidas vältida trotsi ja halvakspanu tagasiside andja vastu.

Iga kord kui on tagasiside vastu võtmise aeg, siis kujutle, et on jõulud ja Sa saad palju- palju kingitusi. Iga kingitus on nagu tagasiside Sinu poolt tehtule või öeldule. Osad kingitused meeldivad Sulle väga, oled neid ise salamisi lootnud ja oodanud.
Osad on aga sellised, et ei oskagi nendega midagi peale hakata. Vahel on kingitused sellised, et teevad nõutuks – mis moodi, misjaoks ja mille pärast.
Kuid alati, kordan ALATI on ju ometi viisakas tänada kingituse eest. Enamasti saame ju kingitusi heade kavatsustega Sulle tõeliselt rõõmu valmistada. Muidu on oht jääda üldse ilma kingituseta.

Sama lugu on tagasiside saamisega. Võta see vastu! Täna alati! Ja hiljem saad otsustada, mida sellega peale hakkad! Kas proovid ennast teatud situatsioonides rohkem jälgida? Kas proovid endast järgmine kord rohkem anda ja panustada? Või jätad soovituse meelde ja käid ikkagi oma valitud rada pidi, sest nii tundub lihtsalt sisimas kõige õigem. Tagasiside andja soovib ju sellega Sinule vaid head, suurendada võimalust olla parem ja arenemisvõimelisem inimene (näiteks).

Kõige hullem, mis teha saad on hakata arvustama! Kujutad Sa ette, kui keegi Sinu kingituse peale hakkaks pahandama – kuidas Sa võisid mulle midagi niisugust kinkida. Paraku kipume seda tagasiside andmisel väga sageli kuulma – kuidas Sa võid midagi sellist öelda, kuidas Sa aru ei saa, Sa ise ütlesid ju seda ja seda ja seda, kuidas Sa ei mõista....
Kõik need laused on sellised, et haavavad sügavalt tagasiside andja tundeid ja mõtteid. Mis võib lõppeda sellega, et tagasisidet ei tahagi enam anda ja müür koostööks, sõpruseks ja edasisteks koos tegutsemisteks kasvab vaid suuremaks.

See ei tähenda muidugi, et ei võiks oma poolseid mõtteid vastu öelda. Lihtsalt iial ära halvusta teist sellepärast, mida tema ütleb, tunneb ja mõtleb!

Seega minu selle nädalane soovitus. Aktsepteeri tagasisidet. Kuula see ära. Ausalt ja avatud südamega. Täna alati. Ja hiljem juba otsusta, mida sellega tõeliselt peale hakata.

Koolitussoovitusest

Soovitasin paar postitust tagasi Lars Hajslundi koolitust.
Paraku ei saa Lars siiski Eestisse tulla. Ta ühendab omavahel 26 erinvat firmat üle Euroopa, ning on ühinemise konsultant ja treener. Kiired ajad sundisid teda oma plaane muutma.

Larsi asemel otsisin JCI Kevadkonverentsile uue koolitaja.
Helistasin läbi oma koolitajatest sõbrad ja tuttvad Soomes, Taanis ja Norras.
Ja olen väga õnnelik leiu üle, sest nii lühikese etteteatamisajaga on väga raske kedagi head asemele saada.

Kimmo Toivakka on Soomes hinnatud professionaalne koolitaja. Ta töötab Marketing Management Concept OY-s rahvusvaheliste projektide direktorina. MMC põhioskusteks on ettevõtete arendamine müügi, kliendisuhete jastrateegilise juhtimise ning turunduse ja tootearenduse valdkondades. Koolitamiskogemust omab aastast 1992. 2003. aastal oli ta JCI Nordic Akadeemia peatreener. Ka minul oli tookord suurepärane võimalus sellel Nordic Akadeemial osaleda.

esmaspäev, 3. märts 2008

Tõeline õppimine toimub läbi praktika ja teooria käsikäes

JCI on võimaluste keskkond.
Ja igaühel on võimalus õppida treener-koolitajaks ja seda siis kuni rahvusvaheliselt tunnustatud treenerini välja.
Ja see õppimine käib läbi kogemuse ja teooriaga vaheldumisi. Selleks, et järgmise taseme koolituseni jõuda tuleb vahepeal ka kõvasti koolitustunde teha, mille siis sertifitseerimiskomisjon kinnitab.
Usun, et uusi oskusi saab tõeliselt omandada just sellisel viisil - läbi kogemuste kogumise praktikas ja siis taas teooriat juurde õppides.

Olen läbinud nüüd JCI Designeri koolituse ja saavutanud järgmise taseme koolitaja tunnistuse CNT - Certified National Trainer! Selleks, et järgmist taset IG - International Graduate saavutada, pean tegema koolitusi ka väljaspool Eestit.

Olen kirjutanud juba avalduse, et olla meeskonnatreeningute koolitajaks JCI Euroopa Akadeemias. Sinna juhtimiskoolitusele tulevad kokku 80 kohaliku kodade juhti üle Euroopa. Minu koolituskaaslane JCI Designerilt tunneb selle korraldajaid, siis ta pakkus ennast lahkel minu soovitajaks sellele koolitusele. Selliste kontaktvõrgustike loomine on ülioluline ja soovitan seda kõigile.

Täna olin ülimalt rõõmus tema soovitust ka tegelikkuses nähes.
Siin ta on, Belgia firma Lector.eu treener ja koolitaja Dave Synaeve soovitab mind nii:

I would like to recommend Marju Raadik-Kantsik from JCI Estonia, after having seen her in action at the JCI Designer course in Helsinki.

If you are searching for someone in the outdoor team, here’s a motivated and skilled godess.

Pildil koos JCI Soome Treening Instituudi direktori Timo Wallenius´ega JCI Designeril koolitust ettevamlistamas.

teisipäev, 26. veebruar 2008

Milleks mulle koolitus?

Mul oli kunagi üks töökaaslane, kes oli kategooriliselt koolituste vastu. Ta oli täiesti veendunud, et koolitused on ainult aja raiskamine – mõtle kui palju ma jõuan tööd samal ajal ära teha - oli tema lemmiklause. Tema arvates arenes ta palju rohkem siis, kui ta ise raamatuid luges. Eelkõige ilukirjanduslikke. Seda selleks, et avardada oma maailmapilti. Sest vanale koerale ju uusi trikke ei õpeta! ?
USAs tehti uuring, kus uuriti kui paljud inimesed hakkavad pärast koolitust ka õpitut rakendama. Ja tulemused olid hämmastavad:
* 55% ei proovinud üldse õpitut rakendada;
* 20% mõtles, et võiks proovida kasutada uusi oskusi, kuid ei jõudnud sinnamaani;
* 10% proovis õpitut natuke kasutada;
* 15% proovis ja sai positiivseid tulemusi.
Milleks meile siis koolitused?

Eelkõige peab inimene ise tahtma koolitatud saada ja tulema koolitusele avatud südamega. Lars Hajslund ütleb selle kohta – Training should dare to be in the areas of life, where development not necessarily feels good, but definitely is good. Ehk siis areng ei tule alati lihtsalt kätte – sageli tuleb see läbi õppetundide, mis võivad ka haiget teha. Ja selliseks arenguks peab inimene ise valmis olema.

Teine asi on see kuidas inimesed mõistavad edastatavat sõnumit. Kui vaid ise raamatut lugeda, siis omandatud maht sellest on vaid 7%. Kui lisada sellele tekstile ja sõnadele hääle toon, intonatsioon ja hääle tugevus on mõistmine 38%. Ja kui lisada sellele veel kehakeel on mõistmine ja arusaamine öeldust 55%. Ehk siis kui tahad kellegagi riidu minna siis väljenda oma emotsioone emailiga. Võid kindel olla, et teine pool nägemata ja kuulmata Sinu tegelikku emotsiooni selle taga võib mõista Sind täiesti teisiti. Olen ise samasse ämbrisse korduvalt astunud. See on minu õppimise koht.
Koolitustel on võimalus õpitut omandada ja sõnumit mõista ikka mitmeid kordi suurem, kui vaid ise raamatuid lugedes. Ise mäletan ülikooli ajal eksameid tehes, kuidas mõnda vastust kirjutades tuli lisaks lektori jutule meelde tema hääletoon, kehahoiak ja kus ta siis parajasti ruumis seisis. Tuleb tuttav ette!

Kolmas asi on koolituse ülesehitus ja vorm. Ei mingit igavad loengupidamist! Sest kui mina koolitajana koolitustel räägin, siis õpin sellest kõige rohkem mina ise. Selleks, et koolitatavad ka õpiks annan neile võimaluse koolitusel kaasa rääkida. Seda siis läbi erinevate rühmatööde, arutelude, rollimängude ja õpitu järeleproovimise kaudu. Katrin Aedma oma firma kodulehel toob need õpitu omandamise protsendid kenasti ära.

Koolitaja saab igal koolitusel olla vaid giidiks, sellel enesearendamise teel. Iga inimene ise peab oma enesearendamise rada ikka ise käima. Oma ämbreid kolistama, oma kividest ja kändudest üle saama. Haiget saades jälle püstipäi ja targemana edasi minema.

esmaspäev, 18. veebruar 2008

Koolitussoovitus

Eestisse tuleb mees nimega Lars Hajslund.
Tema koolitused on midagi, mida lihtsalt ei tohi vahele jätta.

Lars on rahvusvahelisel tasemel koolitaja. Ta on koolitanud tippjuhte ja firmasid üle terve maailma. Ta on koolitanud rohkem kui 50 erinevas riigis. Tema teadmised ja kogemused juhtimisest on hämmastavad, ning see kuidas ta neid suudab edasi anda on fantastiline.
Teda on väga hea kuulata ja ta paneb mõtlema ning enda sisse vaatama. See, et Lars Eestisse tuleb on meile väga suur au!
Ja võimalus.

Mul oli võimalus tema koolitusel osaleda 4 aastat tagasi, kui ta rääkis teemal "colour full leadership". Kuidas mõista inimesi läbi 4 erineva värvigamma. Kuidas olla parem juht ja liider? Tõestamaks, et me kõik suudame palju rohkem kui esmapilgul võibolla usume - purustasime koolitusel kõik ühe näpuga harilikku pliiatsit. Ja kõik said sellega hakkama.
Ta ise hüppas selle tõestuseks toolilt šampusepudeli klaasikildudele ning jalutas seal peal. Jalad jäid täiesti terveks.
Tema koolitused on elamus.

Nüüd on ta taas Eestisse tulemas ja esineb koolitusega EBSis ja JCI Kevadkonverentsil. Seekordse koolituse konkreetne teema pole veel paigas. Kuid teda on hea kuulata ükskõik mis teemal!

Tol 4 aasta tagusel ajal olin ma JCI Eesti asepresident ja vastutasin isiksuse arendamise valdkonna eest. Ja enne suurt koolitust viis ta läbi ka koolituse kohalike kodade presidentidele. Sel päeval oli mul võimalus olla tema kaastreener. Aitasin läbi viia tema meeskonnamänge ja outdoor treeninguid. See oli minu jaoks suur võimalus. Ja temalt saadud teadmisi ja kogemusi kasutan siiani oma treeningutel.

reede, 8. veebruar 2008

Raamatusoovitus

Soovitan soojalt lugeda raamatut - Stress kui assümeetriline seisund.
Raamatu autoriteks on meie oma Eesti tunnustatud arstid ja ravijad: Aili Paju ja Riina Raudsik.

Raamatus oli hea leida taaskord tõdemus, et igasuguseid muutused saavad alguse alati meist endist. Seal on väga hea ülevaade põhitõdedest, mida võiks igapäev järgida, et elada täisväärtuslikumat ja energilisemat elu. Lihtne tõde on ju, et ennetamine on alati palju mõistlikum, kui tagajärgedega tegelemine. Ja seda eriti stressi, depressiooni või nendest tingitud haigustega tegelemisel.
Raamatus on väga põhjalikult tutvustatud muutusi mis toimuvad organismis pinge seisundis. Mida see endaga kaasa toob ja mida meiega teeb. Lihtsalt puust ja punaseks, samas põhjalikult meditsiinilisi termineid kasutades. Aga meetodid pingeseisundiga toime tulekuks on üllatavalt lihtsad - veeprotseduurid, toitumine, silmade harjutused ja kehaline koormus. Igapäevased ja lihtsalt teostatavad asjad, kui soov enda ellu rohkem energiat tuua.

2005 osteti USA’s depressioonileevendavat Prozac’i 13.4 miljardi dollari eest (+18% eelmisest aastast). 2004 avastas Suurbritannia Keskkonnaagentuur Prozac’it joogivees kuhu see jõudis veepuhastusjaama heitveest. USA Baylori Ülikooli teadlased avastasid Prozac’i kaladest – mõlemad on märgid ravimi ohtrusest.

Seega ära unusta ennast! Vaata enda sisse ja leia üles asjad, mis Su ellu pingeid toovad, miks toovad ning kuidas seda muuta.
Tulen hea meelega ka stressikoolitust Sinu firmasse tegema!

We have no more right to consume happiness without producing it than to consume wealth without producing it.-George Bernard Shaw

pühapäev, 3. veebruar 2008

Aieseci konverents - Liidrite arendamise päev

Mul oli suurepärane võimalus esineda Aieseci õppesarja "Klapid eest" Liidrite arendamise päeval.
Etteantud teema oli enesejuhtimine - kuidas oma elu üle rohkem kontrolli saada. Keskendusin asjadele, mis meist sõltuvad ja mis mitte. Miks on eesmärgistatud tegevus hea, millistele tingimustele üks hea eesmärk peaks vastama ja kuidas eesmärke seada? Ja mis nende eesmärkidega siis peale hakata. Et täiesti OK on vahepeal tagasilööke kogeda, sest see annabki just võimaluse targemana edasi minna. Kuidas säilitada eneseusku ja motivatsiooni?
Tagasiside oli väga hea.

Sain esinemise eest kingituseks DVD - "Ettevõtliku noore teejuht".
Aieseci noored on väga tublid ja sinna väga hea materjali kokku korjanud. Seal on lahti kirjutatud, kuidas oma ettevõtet alustada, mida see endaga kaasa toob ja mis on seadusandlus ettevõtluses. Lisaks räägivad 7 erinevat ettevõtte juhti oma kogemust - kuidas nad oma ettevõtte alustasid, mida see neile andnud on ja mida ettevõtlus nende jaoks tähendab.
Andres Koger ütleb seal intervjuus: Kui Sa teed tööd rahuldavalt, siis saad Sa kinga. Kui teed tööd hästi, siis saad Sa rahuldavalt palka. Kui teed tööd väga hästi, siis saad keskmiselt palka. Kui Sa teed tööd väljapaistvalt, siis Sa saad kõik mis Sa tahad!"

On aeg vaadata enda sisse ja küsida endalt - mis moodi ma tööd teen?
Kas see on vastavuses sellega, mida ma tõeliselt teha tahan? Olen ma rahul oma töö tulemustega? Kas need tulemused ka tegelikult Sinu võimetele vastavad? Mis Sind tagasi hoiab?
Mis hoiab Sind tagasi saamast kõik mida Sa tahad?

pühapäev, 27. jaanuar 2008

Pisiasjadest koosneb maailm!

Ma käisin JCI Eesti koolitusüirutsel Stardipauk.

JCIs on kombeks, et igal üritusel on kõigil osalejatel oma nimesilt. Ja nii sain minagi endale oma nimega sildi. See on kena komme ja annab hea võimaluse harjutada nimepidi kõnetamist, mis on üks hea suhtluse aluseid ja tekitab inimestes alati positiivse meeleolu.

Seekord sain ma aga veidi erineva nimesildi kui kõik ülejäänud kohalviibijad. Minu sildile oli üks väike lilleke joonistatud. Ma ei tea miks? Võibolla seepärast, et pole ammu ühelgi koja üritusel olnud võibolla oli nimesildi kirjutajal parajasti lille joonistamise meeleolu.

Igaljuhul, see väike lilleke mu nimesildil tekitas uskumatult palju elevust. Inimesi käis ridamisi küsimas - oi miks Sul lilleke nime juurde on joonistatud? Kas Sa ise joonistasid? Kas Sa palusid joonistada? Nalja ja naeru kui palju. Üks sõber sai sellest inspiratsiooni ja joonistas enda nime juurde suure naerunäo - mitte tavaline smilie ikka juuste ja kõrvadega nagu päris. Et tal oleks lihtsalt ka midagi joonistatud.


Sellised väikesed asjad kisuvad väga sageli tavapärasest rutiinist välja. Midagi mis on teistmoodi. Midagi mis tõmbab tähelepanu.


Too oma ellu selliste väikeste pisiasjadega vaheldust. Iseenda ja teiste jaoks.

Osta oma töölauale värskeid lilli. Või mine mandariinikotiga tööle. Vali tavapärase töölesõitmise tee asemel mõni teine. Pane õhtusöögi lauale küünal põlema (kui see muidugi alati seal ei põle).

Kirjuta vahel vahelduseks vasaku käega, lihtsalt seepärast, et öelda oma ajule - asju saab teha ka teisiti. Seda viimast teeb muide aeg ajalt ka Fernando Sanches Arias.


Läbi selle saame oma ellu tuua rohkem loovust ja loovamaid lahendusi mis iganes murele või probleemile.

reede, 18. jaanuar 2008

Ma olen Su ori ! ?

Oled Sa mõelnud, mida tähendab meie igapäeva väljendustes sõna "Tsau!"
See on ju nii tavaline - tsau mis teed, tsau kuidas läheb , tsau varsti näeme.

Pole sellele ise kunagi mõelnud, kuid see seletus jõudis minuni ja ma tahan seda teiega jagada.

Sõna "tsau" tuleb itaalia keelsest sõnast "Ciao."
Keskaegsed veneetslased tervitasid kõige lähedasemaid sõpru sõnadega: "Sono il suo schiavo!".
Mis tõlkes tähendab - " Ma olen su ori!"
Lõpuks jäi sellest kaunist tervitusest järgi viimase sõna lühendatud variant ciao.

Tänapäeva egostlikus ja materjaliseerunud maailmas tundub see tervitus kuidagi kohatu ja võõras. Minul on igaljuhul väga vähe neid inimesi, kellele saaksin ja tahaksin seda siiralt öelda. Eriti seda tegelikku tähendust teades.

Inimkonna teenimine on elu parim töö - ütleb JCI kreedo üks osa. Kuid kui palju me seda siiski siiralt teeme? Pahatihti on seal ikka taga mingil määral kasusaamine, enda upitamine, lootus paremale elule? Mida Sa tegid viimati ilma et oleks midagi vastu lootunud - isegi mitte tänutunnet pilgus ja tunnustust? Isegi mitte naeratust? Isegi mitte Sinule pühendatud aega?

Olen mõelnud, et varem polnudki inimestel aega egoistlik olla. Kui oli ikka laua ääres oma tosin suud, mis süüa tahtsid, põld ootas harimist ja loomad toitmist. Hingesid, kes Sinust sõltusid oli lihtsalt nii palju. Põhitegevus oli enese ja teiste alalhoid. Nüüd on see Maslow püramiid vastupidi keeratud - oluliseks on saanud loosungid, mis algavad sõnaga "mina". Minu karjäär, minu vajadused, minu eneseteostus, mina, mina, mina....

Raamat "Heast Suurepäraseks", mille üks hea sõber kinkis, ütleb, et heast suurepäseks juhtide vahel eristus üks oluline tunnusjoon. Nad jätsid enda soovid ja vajadused tahaplaanile. Isegi kui suurepärased tulemused viitasid ainuisikuliselt temale, viitas ta sellegipoolest oma meeskonnale, oma firma võimekusele jne.

Seega: "Sa võid elus kõik saavutada, kui ei tee numbrit sellest, keda saavutuste eest tunnustatakse." Harry Truman

esmaspäev, 14. jaanuar 2008

Juhioskuste parim kool!

Valmistan ette praegu koolitust ühe firma keskastme juhtidele. Ja see on pannud mind oma juhtimiskogemusele rohkem analüüsima. Sain väga olulise juhtimiskogemuse võrra rikkamaks olles JCI Toompea president.
Tol aastal tuli tegeleda mitmete erinevate probleemidega ja vaip tõmmati jalge alt ikka päris mitu korda ära. Kuid kogemutepagas on seda võimsam.

Mida ma tookord kõige rohkem juhtimisest õppisin:
1.
Kõigepealt tuleb teha otsuseid organisatsiooni huvidest lähtuvalt, Sinu kui juhi sümpaatiad ja soovid on hoopis teisejärgulisemad. Firmas siis eelkõige omanike huvid, siis töötajate huvid ja siis alles Sinu enda huvid. Parim variant on muidugi kui need kasvõi osaliselt mingis valdkonnas kattuvad.
2. Kogu tagasiside ja kriitika mis Sa saad, EI ole mitte kunagi suunatud Sinu isiksuse vastu. See on suunatud Sinu käitumise ja Sinu tegevuste vastu. Oluline on sellest kriitikast õppida, mitte isiklikult võtta, ning targemana edasi minna.
3. Demokraatia sageli pidurdab arengut. Kui on vaja otsuseid teha kiiresti ja konkreetselt, pole sageli aega, ega mõtet kõigilt nõusolek saada. Palju olulisem, et liikumissuund oleks kõigil kokkulepitud ja sellest oleks kõigil ühesugune arusaam. Kui on otsust vaja teha, siis tee see ja mine edasi.
4. Tagasiside ja positiivsus on väga suured liikuma panevad jõud.
5. Usaldus ja koostöövalmidus taastuvad väga pika ajal. Kui üldse. Lihtsalt head inimest pole mõtet mängida, kui näed et eesmärk on vaja täita ja tegelikkuses asi ei tööta.
6. Juhina ei saa ma vastu võtta otsuseid, millele hiljem järgi mõeldes häbi on. Isegi kui osad juhatuse liikmed Sinu otsusele täielikult vastu on.
7. Inimesed on kohutavalt puudutatud, kui koosolekult tuleb mingi punkt üles ja nemad ei ole sellest midagi kuulnud. Lihtsalt inimesed on konservatiivsed ja näevad ootamtuses rünnakut tema stabiilsele positsioonile.
8. Kui oled vea teinud siis tunnista seda avalikult. AGA. Ärgem unustagem, et juht on alasti! Sinu alluvad saavad aru, milles on point ja ilmaasjate vea tunnistamine, kui seda viga ei ole tehtud ajab rahva segadusse - st. mängitakse mingit mängu, mille tagamõttest nad aru ei saa.
9. Väga palju otsuseid tehakse isikliku meeldivuse pinnalt. Näiteks 70% inimesi ostab sellepärast et neile meeldib see müüja. Nii ka juhtimise otsused ja mitte otsustamised. Ka Eesti sai Euroopa Liitu, sest neile meeldis Kristiina Ojuland, Alar Streiman, Lennart Meri jne. Aga enamasti see salatakse maha ja isiklikku tagapõhja ei tunnistata.
10. Peamine on see, et oled inimeste ees olnud aus ja avatud, tegemata vahet nende vahel ja jagades kõigiga kõike ja selle eest Sind austatakse ja armastatakse!

neljapäev, 10. jaanuar 2008

Efektiisus

See kui Sa rohkem ennast arendad ja muudkui õpid, õpid õpid, muutud iga päevaga justkui targemaks ja efektiivsemaks.

Kuid siin tuleb kindlasti meeles pidada ka iseennast. Kui Sa iseendasse ei investeeri - ei võta aega enda jaoks, ei rakenda õpitut, siis on see vaid raisatud aeg ning efektiivsusest ei saa juttugi olla.

Minuga juhtus täpselt nii. Olin lausa ülekoolitatud - ahmisin kõike mis võimalik ja kätte sain. Nii tööl kui ka JCIs. Kuid unustasin sealjuures ennast ära. Koolitused muutusid pigem tüütavaks ja vahel ka aega raiskavaks. Ma pole nüüd mitu aastat ühelgi koolitusel käinud. Ja see aeg on olnud ülioluline aeg, kõik koolitused enda joaks tõeliselt läbi mõelda. Olen kõik koolituste materjalid enda jaoks uuesti avastanud, olen need uuesti läbi töödanud ja enda aspektist läbi mõelnud.
Ja hulganiselt raamatuid lugenud, omas tempos et oleks aega rohkem parallele tuua ja rohkem mõtiskleda loetu üle.
Seepärast olengi valmis nüüd oma kogemust ka kõigiga jagama.

Selle kohta on S. Covey oma raamatus "Väga efektiivse inimese 7 harjumust" toonud järgneva näite:
Vaene talumees avastas ühel päeval, et tema lemmikhane pesas on sädelev kuldne muna. Tema esimene mõte on, et see on mingi riugas. Ta kavatseb muna juba minema vista, kuid siis tuleb talle mõte ning ta hakkab selle asemel hoopis muna väärtust uurima.
Muna on puhtast kullast. Talumees ei suuda oma õnne uskuda. Ja kui sama kordub ka järgmisel päeval, muutub ta veelgi umbusklikumaks. Igal hommikul ärkab ta üles, et tormata pesa juurde ja leida järgmine kuldmuna. Ta muutub muinasjutuliselt rikkaks, kõik näib liiga hea, et olla tõsi.
Kuid koos jõukuse kasvuga kasvab ka ahnus ja läbematus. Olles võimetu päevast päeva üht kuldmuna ootama, otsustab talumees, et tapab hane ja saab need kõik korraga kätte. Kuid kui ta hane lõhki lõikab, leiab ta, et see on tühi. Seal ei ole kuldmune - ja nüüd ei ole tal ka nende saamise võimalust. Talumees hävitas hane, kes neid tootis.
See lugu näitab, et efektiivsus on kahe asja funktsioon: see, mida toodetakse (kuldmunad) ja tootev vara, ehk võime toota (hani).
Kui Sa rakendad elumudelit, mis keskendub kuldmunadele ja eirad hane, oled varsti ilma varast, mis kuldmune toodab. Teisest küljest, kui Sa hoolitsed ainuüksi hane eest, ega taotlegi kuldmune, pole Sul peagi enam vahendeid, millega ennast ja hane toita.
See kehtib väga mitmetes olukordades.

teisipäev, 8. jaanuar 2008

Millest õnnestumine sõltub?

Millest sõltub Sinu elu oluliste asjade õnnestumine või ebaõnnestumine?

Ma leidsin sellise hea tsitaadi:

"Inimesed komistavad tihti. Ebaõnnestumiseks muutub see komistus siis kui nad hakkavad selles kedagi teist süüdistama!" Tundmatu autor.

Kui miski ei lähe nii nagu soovisid, siis esimesena tuleb ikka pähe mõte - mul ei olnud piisavalt vahendeid, raha, aega, kogemust, tehnikat jne.
Tegelikkuses kui Sa tõeliselt tahad ja Sinu mõte ja emotsioon on selleks valmis, siis Sa oled võimeline kõik võimalikud takistused ületama ning oma eesmärgid täitma.
Kui oled piisavalt mänguline ja loov jõuavad need lahendused ja inimesed ise Sinuni. Seda muidugi juhul kui teed midagi, mida tõeliselt teha tahad ja sellesse siiralt usud.

Väga raske on vilja lõigata sealt, kuhu me pole seda külvanud või külvamise vajaduse hoopis unustada. Kas oled kunagi mõelnud, kui naeruväärne oleks püüdlus "tuupida" talus - kuidas millal mida teha - unustada kevadel külvamine, logeleda kogu suvi ja loota sügisel saak salve saada? Talu on loomulik süsteem - kui näed vaeva saad ka tulemusi.

Lõikad alati seda mida külvad, kurvist otse lõigata pole võimalik!

laupäev, 5. jaanuar 2008

Mida me juhime?

Ma olen ettevalmistanud koolitused: aja- ja stressijuhtimine.

Vestlused heade sõpradega on mind pannud viimastel nädalatel palju mõtlema, mida ja kui palju me üldse juhtida saame.

Sest aega ei saa juhtida. Aeg voolab ise teatud oma rütmis katkematu jadana.
Mida me saame oma ajaga teha, on seda planeerida. Kuid ajaplaneerimine koolituse nimeks samuti ei sobi, sest seal jagan tööriistu ja nippe kuidas aega efektiivsemalt kasutada. Planeerimine on ju tulemusliku ajakasutuse üks osa ja võimalus.

Stress on seisund, mida justkui ka juhtida ei saa. Stressi saab ohjata või hoopis ennetada. Kuid jällgi pole see just sobiv pealkiri koolitusele. Seal õpime kuidas õigesti hingata, leida oma stressimineku peamised põhjused, et neid siis vähendada. Et oleks võimalus ennast teadlikumalt jälgida.

Sealt edasi hakkasin otsima, mida me juhtida saame. Minu sõbrad ütlesid, et juhtida saab protsesse.
Wikipedia ütleb, et juhtimine on on lihtsustatult subjekti ja objekti vaheline suhe ehk tegevus, mille tulemusena saavutatakse ressursside efektiivne ja edukas kasutamine.
Traditsiooniliselt on juhtimise funktsioonideks peetud vähemalt planeerimist, organiseerimist, mehitamist, motiveerimist, koordineerimist, kontrollimist ja ka võimustamist.

Leidsin ühe huvitava definitsiooni veel. Juhtimine on mõju!
Ja see sobib täiesti minu koolitustega - saavutada suurem mõju iseenda üle, motiveerida ennast, planeerida paremini oma tegevusi, mehita - leia inimesed endale appi, kordineeri oma tegevusi, et nad üle pea ei kasvaks ja iseennast ka. Objektiks ja subjektiks oled mõlemal juhul Sina ise.

Ehk siis niikaua, kuni ma pole leidnud sama seksikat koolituse nime nagu "õnne valem" jäävad aja- ja stressijuhtimine sellise nimega. Kõik head ideed on teretulnud.